Často cestujeme do zahraničia aby sme objavili krásu a prehliadame tú, ktorú máme doma. Čo sa vám vybaví v mysli pri slovách „slovenské hory“ a ako dobre ich poznáte? Nie sú len zeleným kobercom, majú svoje mená a históriu. Ste zvedaví ako vznikli a prečo ich ľudia nazvali práve ich menami?
Ako vznikli názvy pohorí
Samozrejme sa nechystáme v článku rozobrať všetky, no prezradíme Vám niečo o tých najznámejších. A až sa v nich najbližšie ocitnete, môžete svojimi znalosťami ohúriť spoluturistov.
Beskydy | rozprestierajú sa pozdĺž hraníc. A práve odtiaľ pochádza ich názov. Slovo „besked“ má germánsky pôvod, ktorý znamenal rozdelenie, alebo rozhranie.
Magury | tu pôvod nie je až taký zrejmý, nakoľko vysvetlenia sú hneď tri:
1. Magura sa často vysvetľuje ako „Ma gura“, teda moja hora
2. Môže mať aj praindoeurópsky pôvod v slove „Mag“ znamenajúci mohutný
3. Alebo mohlo vzniknúť počas valašskej kolonizácie, keď sa týmto slovom označovali vrchy mohylovitého tvaru
Fatra | pôvod tohto označenia vychádza z faktu, že je z neho dobrý výhľad a pohorie teda malo rozhľadňovú a strážnu funkciu. Názov tak pravdepodobne vznikol zo slova „patra – patriti“ – pozerať.
Tatry | pravdepodobne pochádza z praslovanského názvu „tritri“, ktorý znamená skaly, alebo skalné štíty.
Vihorlat | toto pohorie je sopečného pôvodu a jeho názov je pravdepodobne odvodený od slova „vyhorľať“, teda vyhoreniská, výpaleniská.
A čo pomenovania vrchov
Spomenuli sme pohoria. A čo jednotlivé vrchy? Ich pomenovania sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórií podľa:
tvaru | Ostrý vrch, Ploská, Okrúhle
farby | Biely kameň, Červený kameň, Čierne
funkcie | Šibeničný, Strážny, Hraničný, Kalvária, Baníkov, Košariská
majiteľa | Gombošov vrch, Hriňova hora, Malčekova skala, Petríkov vrch
prevažujúcej vegetácie | Agátový, Jasenie, Lipovec, Smrečiny, Tŕnie
Mená štítov podľa zubov
Samozrejme, neboli by sme odborníci na umývanie zubov, keby sme nezisťovali, či sú na Slovensku aj nejaké vrchy nazvané práve podľa zubov. SAMOZREJME ŽE SÚ. Vedeli by ste vymenovať aspoň niektoré?
My sme ich vo Vysokých Tatrách objavili hneď niekoľko. Krásnych, v niektorých prípadoch priam až rozprávkových názvov. A pravdu povediac takých „echt“ tatranských … Veď posúďte sami: Prvý baraní zub, Druhý baraní zub, Tretí baraní zub, Bráničkový zub, Predný čertov zub, Prostredný čertov zub, Zadný čertov zub, Malý dračí zub, Veľký dračí zub, Jamské zuby, Malý jastrabí zub, Prostredný jastrabí zub, Veľký jastrabí zub, Ľadový zub, Mlynárove zuby, Východný Rumanov zub, Západný Rumanov zub, Štrbské zuby, Zubatá vežička, Jurzycov zub a Velický zub.
Okrem toho sme pri Modre objavili Čertove zuby a pri Lehote pod Vtáčnikom Volkov zub, ktorý je zároveň aj zaujímavou zaistenou cestou – ferratou.
„Zubaté dediny“
Pri vrchoch sa dá predpokladať, že „zubatý názov“ sa vzťahuje k ich tvaru. Pri našom ďalšom pátraní sme však narazili aj na „zubaté“ dedinky. Ležia na rôznych koncoch Slovenska, no spája ich „zubaté meno“. Dedina Zubák leží v severnej časti Bielych Karpát v Zubáckej doline. Na opačnom konci – v Prešovskom kraji nájdete ďalšiu dedinku Zubné. Tá sa nachádza v Okrese Humenné v časti pomenovanej podľa priľahlého chotára Zubné pole. Na Orave sa nachádzajú hneď dve „zubaté“ a pomerne známe obce – Zuberec a Zubrohlava (aj keď to u viacerých môže evokovať spojitosť skôr so slovenským zubrom). Ďalej je to osada Zubákovci (pri Brezovej pod Bradlom), Zubáková dolina (kúsok od Brezna), Zubačka (časť Tatranskej Štrby) (toto nech Vás nepomýli – nie je to ale tá známa „zubačka“ teda ozubnicová železnica ktorá vás vyvezie na Štrbské Pleso 🙂 ) či Zubagov (časť obce Kokšov-Bakša pri Košiciach)
Zaujímavé odkazy
Hiking.sk | jedinečná stránka s podrobnými informáciami o zaujímavých miestach, značených aj neznačených trasách, mapou s fotografiami a plánovačom, ktorý vám ukáže ako dlho bude vaša túra trvať, či aké prevýšenie zdoláte.
Slovenské pohoria | online hra, v ktorej si môžete na „slepej“ mape otestovať či poznáte názvy pohorí na Slovensku
Na čo sa pozeráš? | netradičné online zobrazenie, ktoré vám ukáže názvy všetkých vrchov a pohorí v mieste, na ktorom práve stojíte. Stačí ak na pravej strane hore kliknete na rozbaľovaciu ponuku a na mape nastavíte miesto kde ste.
NÁŠ TIP
Starajte sa o svoje zuby poctivo a vyskúšajte švajčiarske profesionálne zubné kefky TELLO – NOVINKU na slovenskom trhu v kombinácii s vašou obľúbenou značkou zubnej pasty. Tieto kefky sú pre dospelých k dispozícii vo verzii Ultrasoft, Soft a Medium. Pre deti existuje detská verzia TELLO kids. Článok vytvorený v spolupráci s TELLO.sk a ZUBATÝM portálom.
Obrázky: https://picjumbo.com/